Kinezioteping

Kineziotaping je poměrně nová terapeutická metoda. V 70. letech 20. století ji začal rozvíjet japonský lékař a chiropraktik dr. Kenzo Kase. V Evropě a posléze České republice se však stala známou až o mnoho desítek let později.

Kineziotejp je speciálně navržená bavlněná pružná páska, jejíž váha a tloušťka je srovnatelná s lidskou kůží. Tejp propouští vzduch a vlhkost a je na něm naneseno speciální hypoalergenní akrylátové lepidlo. Tyto vlastnosti umožňují několikadenní nošení.

Kineziologické tejpování usnadňuje přirozený proces hojení a zároveň vytváří podporu pro svaly a klouby bez omezení rozsahu pohybu. V kombinaci s typy výstřihů a směry tahu pásky vytváří v oblasti svalů nebo kloubů efekt, který zlepšuje krevní oběh, práci lymfatického a nervového systému. Díky vlivu na oblast těchto systémů dochází k tlumení bolesti. Tato metoda může být použita v kombinaci s dalšími léčebnými postupy a procedurami. Využití kineziologického tejpování má své místo v mnoha oblastech medicíny a to zejména v oblasti sportovní medicíny, fyzioterapie dále ortopedie, chirurgie, neurologie, lymfologie a dokonce také plastické chirurgie. Cílem kineziologického tejpování je maximálně možný návrat člověka k pohybové aktivitě a zlepšit tak komfort bytí.