Metoda Ludmily Mojžíšové

Jde o metodu, jejíž autorkou je dnes již zesnulá paní Ludmila Mojžíšová. Rehabilitační sestra, která kromě toho, že pomohla stovkám lidí od problémů s páteří, dokázala také pomoct stovkám do té doby neplodných žen (a mužů) k vytouženému dítěti.

Metoda se skládá z mobilizace páteře a sestavy cviků, které jsou zaměřeny na odstranění potíží vyvolaných funkčními poruchami v oblasti krční, hrudní a bederní páteře a při kterých se uvolní vychýlená kostrč a stažené svaly pánevního dna. Právě tyto obtíže mají často za příčinu neplodnost, opakované potraty nebo různé gynekologické problémy. Celá sestava je zcela nenáročná na provedení a fyzickou zátěž a při správném provádění je vysoce účinná.
Metoda je tedy v první řadě určena ženám s funkční sterilitou, tzn. ženy, které nemohou otěhotnět, i když po gynekologické stránce jsou v pořádku. Úspěšnost metody u žen je 34 procent, u mužů dochází ke zlepšení spermiogramu ve 37 procentech. Metodu lze použít jako podpůrnou k umělému oplodnění a v rámci přípravy na otěhotnění vůbec.

K dalším trápením, která lze cvičením a mobilizacemi dle Mojžíšové ovlivnit, patří například funkční vertebrogenní obtíže, skolióza u dětí, artrózy kyčlí, opakované potraty, zácpa či močová inkontinence u žen. Když se sestava s jemnými úpravami cvičí během těhotenství, usnadňuje porod a ovlivňuje jeho rychlý a zdárný průběh.