Ultrazvuk

V současné době patří terapie ultrazvukem mezi nejčastěji aplikované metody fyzikální terapie v rehabilitaci. Doporučuje se na různé svalové a kloubní obtíže, poúrazové stavy či degenerativní onemocnění.

Ultrazvuk využívá léčebných účinků elektrické energie vysokofrekvenčního proudu, která se přeměňuje během aplikace na energii mechanickou a tepelnou. Při jeho aplikaci neprochází tkáněmi tedy žádný elektrický proud a jedná se pouze o mechanickou stimulaci, kterou můžeme připodobnit k mikromasáži. Ultrazvuk má na lidský organismus značné fyziologické účinky, které napomáhají v rehabilitaci postižené tkáně. Mezi tyto účinky patří zlepšení prokrvení tkáně důsledkem zvýšení propustnosti kapilár, urychlení metabolismu či pokles aktivity vegetativních nervů s následným prokrvením tkání a svalovou relaxací. Aplikace ultrazvuku také zvyšuje schopnost regenerace poškozené tkáně a napomáhá tak návratu ke zdravému stavu. Neopomenutelné jsou i jeho analgetické účinky.

Terapie ultrazvukem se provádí krouživými pohyby hlavicí ultrazvukového přístroje s použitím gelu, aby se vyloučila vzduchová mezera mezi aplikační hlavicí a povrchem těla. Délka aplikace se liší podle stadia onemocnění. V akutním stadiu stačí 3 minuty, u chronických stavů 5 – 10 minut a klient dochází na terapii 3 – 5 krát týdně.