Ohlédnutí za adventem v Domě Ludmila

V Domě Ludmila jsme advent roku 2022 začali s klienty již na začátku listopadu, a to výrobou vánočních dekorací. Nesměl chybět věneček se svíčkami převážně z přírodního materiálu, který jsme postupně nashromáždili na našich vycházkách po okolí. Dále nechyběl dřevěný betlém a různé výrobky z papíru a vlny, jako jsou andílci, zvonečky či čertíci, které neodmyslitelně k vánočnímu období patří.

Netrpělivě jsme s klienty čekali, až si budeme moct zapálit první svíčku na našem věnečku. V neděli 27. listopadu jsme se dočkali a s každou další nedělí nadšeně vyhlíželi příchod Ježíška.

Při čekání na Vánoce jsme nelenily a vrhly se se ženami na pečení cukroví. Ani muže z Ludmily nemůžeme opomíjet, protože se také ochotně vrhli k mísám a vařečkám a zvládli jsme společnými silami napéct vanilkové rohlíčky, pracny a linecké cukroví.

Ve čtvrtek 15. prosince jsme nadšeně přivítali děti z místní mateřské školky, které si pro nás připravily vystoupení a dárečky. Dědečkové a babičky jen těžko skrývali dojetí z malých nadšených tvářiček a s těžkým srdcem se po besídce s nimi loučili.

Celý adventní čas nás doprovázel poslech koled a nemálo z nás reprodukovanou hudbu doprovázelo i zpěvem, při troše rozmařilosti i tancem.

Zdobení stromečků, nezůstalo jen u jednoho, bylo už jen třešinkou na dortu. S klienty jsme mnohokrát hovořili, jak každý prožíval Vánoce s rodinou, hlavně v dobách, kdy měli malé děti.

A již nastal čas, kdy jsme si mohli sesednout k vánočnímu stolu a prožít společné chvíle u malého občerstvení. Vánoční besídku v Ludmile jsme uspořádali 23. prosince, aby klienti ty skutečné Vánoce 24. prosince mohli prožít s rodinami. Ochutnali jsme námi upečené cukroví, domácí vaječný likér i chlebíčky.

Po občerstvení na nás čekalo malé překvapení pod stromečkem. Potěšily nás knihy a společenské hry pro náš společně strávený čas při aktivizaci.

Závěrem by klienti Domu Ludmila chtěli všem popřát štěstí a zdraví do roku 2023.

Jana Krčmářová, aktivizační pracovnice