S příchodem jara se rozbíhá nejen doba rozkvětu a rozpuku, ale i další sezóna obtíží pro alergiky trpící tzv. polinózami – alergiemi na pyly. Již od března, v době klimatické změny dokonce již v únoru nastupuje sezóna lísky, olše, jívy, následně břízy, jasanu či topolu.
Jak poznat alergické reakce?
- Kýchání, vodnatá rýma, svědění očí, slzení,
- kašel, dušnost, sípání,
- kožní vyrážky, svědění kůže.
Celkové příznaky můžou podstatně ovlivnit kvalitu života člověka, zejména snižují jeho výkonnost, zhoršují kvalitu spánku a způsobují zvýšenou únavu.
Prevence alergických potíží doma
- Minimalizace kontaktu s alergeny – Dle možnosti se vyhýbat pobytu venku v nejvíce exponovaném období, výskyt alergenů je možné sledovat v tzv. pylovém zpravodajství, které je k dispozici např. na stránkách Státního zdravotního ústavu https://www.pylovasluzba.cz/ nebo v mnohých meteorologických zpravodajstvích. Vyhýbat se dlouhodobému pobytu venku v slunečných a suchých dnech, vhodnější je pobyt venku po dešti, kdy je koncentrace pylu nižší. V interiéru je vhodné používat čističky vzduchu, v autě investovat do pylových a prachových filtrů a jejich pravidelného čištění, resp. výměny.
- Hygiena a úklid – Po návratu z vysoce alergizujícího prostředí je doporučeno se osprchovat, včetně umytí vlasů, výměny oblečení, které je nutno častěji prát. Prostředí doma je vhodné také přizpůsobit – veškeré tzv. pracholapače jsou zároveň i místa, kde ulpívají pyly. Vysavač je vhodný s HEPA filtrem, prach otírat na vlhko.
- Vhodná strava – základem je pestrá a vyvážená strava, nicméně někteří pacienti trpí tzv. zkříženou alergií, to znamená, že se u nich příznaky alergie rozvinou v případě, že v období kvetení určité rostliny snědí určitou potravinu, například v období kvetení břízy nebo olše mají potíže, když snědí třeba jablko, broskev, lískové nebo vlašské ořechy, mandle, mrkev apod.
Nejdůležitější je navštívit odborného lékaře – alergologa, který testováním odhalí konkrétní alergeny, nastaví optimální léčbu, případně nabídne imunizaci.
Sestry domácí zdravotní péče můžou pomoci:
- Aplikace předepsané léčby (antihistaminika, inhalátory),
- sledování zdravotního stavu a prevence komplikací (např. astmatických záchvatů),
- vzdělávání rodiny pacienta o správné péči.
Díky správné prevenci a odborné péči mohou i alergici prožít jarní období bez větších potíží.