V dalším díle našeho seriálu se zaměříme na téma léčby chronických ran. Nejprve si musíme říct, co je vlastně chronická rána. Za chronické se považují rány, které se ani po šesti týdnech léčby nehojí. Poté musí přijít na řadu zdravotnický personál. Jaké jsou často kladené otázky našim sestřičkám z domácí zdravotní péče?
Můžete tento druh ran ošetřovat doma?
Ano, máme na vás čas a každý je rád, když nemusí trávit půl dne v čekárně na chirurgii. Z vlastních zkušeností víme, že pacienti si připadají důležitěji než na chirurgii (čas je jen pro ně, mají šanci se na cokoliv zeptat, diskutujeme o stavu rány). Vždy se snažíme hledat zlatou střední cestu, abychom vyhověli oběma stranám.
Proč se mi rána nehojí?
Hojení rány může zpomalit nemoc, jako je například diabetes (cukrovka), nádorové onemocnění, ischemická choroba (ucpání cév) dolních končetin, problémy s imunitou apod. U ležících pacientů se pak často vyskytují dekubity (proleženiny). Proto je potřeba vždy zvolit komplexní přístup a kromě rány samotné se zabývat také celkovým zdravotním stavem nemocného. Svou roli hraje mimo jiné i nedostatečná výživa a nedostatečný příjem tekutin.
Co já sám můžu udělat, aby se rána hojila rychleji?
Hojení rány urychlí udržování provedeného obvazu v čistotě. Také by se mělo dbát na dostatečný přísun energie, bílkovin, vitaminů a tekutin.
Kde mohu sehnat materiál na převazy?
Základní materiál na převaz máme ve zdravotnických brašnách. Pokud je na převaz potřeba speciální materiál, ten vám předepíše váš obvodní lékař nebo lékař specialista.
Bude mě tato péče něco stát?
Ne, je hrazena ze zdravotního pojištění. Dále je potřeba vaše plná spolupráce a plná důvěra zdravotníkovi. Pouze v případě předepsání speciálního materiálu je nutné uhradit doplatky dle předpisů pojišťovny.